Registratiekosten.be

Naar hoofdcalculator

Registratierechten berekenen in Vlaanderen

Vlaanderen kent maar twee tarieven die er echt toe doen: 2 procent voor wie zijn enige eigen woning koopt, en 12 procent voor al de rest. Op deze pagina staat wat dat per prijsklasse in euro's betekent, hoe de rechtenvermindering van 1.867 euro werkt en in welke gemeenten de drempel daarvoor op 240.000 euro ligt in plaats van 220.000. De voorwaarden om het lage tarief te krijgen staan in een aparte gids, want daar valt meer over te zeggen dan in een opsomming past.

Cijfers nagekeken op door de redactie van Registratiekosten.be. Wie zijn wij

Wat het verschil tussen 2 en 12 procent kost

Het tarief van 2 procent geldt sinds authentieke akten vanaf 1 januari 2025; daarvoor was het 3 procent. Het standaardtarief van 12 procent geldt sinds verkoopovereenkomsten vanaf 1 januari 2022, toen het van 10 procent omhoogging.

In de tabel hieronder staat wat dat concreet betekent. Bij de goedkoopste woning is de rekening voor de eigen woning al verrekend met de rechtenvermindering van 1.867 euro, waarover verderop meer. Vanaf 220.000 euro valt die weg.

Vlaams verkooprecht per aankoopprijs, akten vanaf 1 januari 2025
AankoopprijsEnige eigen woningAlle andere aankopenVerschil
200.000 euro2.133 euro24.000 euro21.867 euro
250.000 euro5.000 euro30.000 euro25.000 euro
300.000 euro6.000 euro36.000 euro30.000 euro
350.000 euro7.000 euro42.000 euro35.000 euro
450.000 euro9.000 euro54.000 euro45.000 euro
Bij 200.000 euro is de rechtenvermindering van 1.867 euro verrekend. Er geldt geen prijsplafond voor het tarief zelf: ook een enige eigen woning van 800.000 euro valt onder 2 procent.

De voorwaarden in het kort

Het tarief van 2 procent is geen automatisme. Je moet een natuurlijke persoon zijn, de volle eigendom van het geheel van een woning kopen, er zelf gaan wonen en op de datum van de akte geen andere woning of bouwgrond volledig in volle eigendom bezitten. Sinds 1 januari 2026 moet je de inschrijving bovendien minstens één ononderbroken jaar aanhouden.

Kom je een voorwaarde niet na, dan betaal je alsnog het verschil met 12 procent plus een belastingverhoging van 20 procent. Op een woning van 350.000 euro is dat 42.000 euro, jaren na je aankoop.

De rechtenvermindering van 1.867 euro

Bovenop het verlaagde tarief bestaat er een korting die rechtstreeks van de berekende belasting afgaat. Ze bedraagt 1.867 euro voor akten vanaf 1 januari 2025 en geldt enkel als de totale belastbare grondslag onder 220.000 euro blijft. In de kernsteden en in de gemeenten van de Vlaamse Rand rond Brussel ligt die grens op 240.000 euro. Die twee bedragen worden niet geïndexeerd.

Het is dus een harde grens, net zoals het Brusselse abattement. Op een woning van 219.000 euro betaal je 4.380 euro min 1.867 euro, oftewel 2.513 euro. Op een woning van 221.000 euro betaal je 4.420 euro, zonder korting. Tweeduizend euro meer betalen kost je dus 1.867 euro extra belasting, tenzij je in een kernstad of de Vlaamse Rand koopt.

Welke gemeenten dat precies zijn, staat nergens op de website van de Vlaamse Belastingdienst. Het staat wél in artikel 1.1.0.0.2 van de Vlaamse Codex Fiscaliteit. Hieronder de volledige lijst.

Gemeenten met de verhoogde drempel van 240.000 euro
CategorieGemeenten
Kernsteden (16)Aalst, Antwerpen, Boom, Brugge, Dendermonde, Genk, Gent, Hasselt, Kortrijk, Leuven, Mechelen, Oostende, Roeselare, Sint-Niklaas, Turnhout en Vilvoorde
Vlaamse Rand rond Brussel (39)Affligem, Asse, Beersel, Bertem, Bever, Dilbeek, Drogenbos, Galmaarden, Gooik, Grimbergen, Halle, Herne, Hoeilaart, Huldenberg, Kampenhout, Kapelle-op-den-Bos, Kortenberg, Kraainem, Lennik, Liedekerke, Linkebeek, Londerzeel, Machelen, Meise, Merchtem, Opwijk, Overijse, Pepingen, Roosdaal, Sint-Genesius-Rode, Sint-Pieters-Leeuw, Steenokkerzeel, Ternat, Tervuren, Vilvoorde, Wemmel, Wezembeek-Oppem, Zaventem en Zemst
Vilvoorde staat in beide lijsten. De decreettekst noemt Galmaarden, Gooik en Herne nog afzonderlijk, hoewel die sinds 1 januari 2025 samen Pajottegem vormen; de lijst is daar niet op aangepast.

Rekenvoorbeeld: dezelfde woning binnen en buiten een kernstad

Neem een appartement van 235.000 euro dat je als enige eigen woning koopt. Ligt het in Aalst, Mechelen of Halle, dan zit je onder de drempel van 240.000 euro en krijg je de rechtenvermindering. Ligt het in een gemeente die niet op de lijst staat, dan zit je boven de gewone drempel van 220.000 euro en krijg je niets.

Het verschil bedraagt exact de volledige vermindering: 1.867 euro. Dat is bijna veertig procent van je registratiebelasting op dat prijsniveau. Controleer dus altijd of je gemeente op de lijst staat vóór je onderhandelt, zeker als je rond de 220.000 euro zit.

In een kernstad of de Vlaamse RandElders in Vlaanderen
Aankoopprijs235.000 euro235.000 euro
Drempel voor de vermindering240.000 euro220.000 euro
Verkooprecht 2 procent4.700 euro4.700 euro
Rechtenvermindering- 1.867 euro0 euro
Te betalen2.833 euro4.700 euro

Compromis of akte: welke datum telt?

Vlaanderen hanteert niet één aanknopingspunt maar twee, en dat levert vreemde combinaties op. Wie in december 2025 tekende en in 2026 de akte liet verlijden, krijgt het tarief van 2 procent maar valt niet onder de strengere voorwaarden van 2026. Zet daarom bij elke berekening eerst op een rij welke datum voor welke regel telt.

RegelBepalende datum
Tarief van 2 procent voor de enige eigen woningDe authentieke akte
Standaardtarief van 12 procentDe verkoopovereenkomst
Rechtenvermindering van 1.867 euroDe authentieke akte
Verstrengde voorwaarden van 2026De verkoopovereenkomst
Termijn van twee jaar om een ander pand te verkopenDe authentieke akte

Bouwgrond valt er nooit onder

Het verlaagde tarief geldt uitsluitend voor een woning. De Vlaamse Codex Fiscaliteit behandelt woning en bouwgrond als twee aparte begrippen, en de Vlaamse Belastingdienst is er expliciet over: koop je alleen een bouwgrond, dan betaal je 12 procent.

Dat werkt in twee richtingen. Het bezit van een bouwgrond is namelijk even verhinderend als het bezit van een woning: heb je er een volledig in volle eigendom, dan verlies je het tarief van 2 procent op je woningaankoop, tenzij je de uitweg van twee jaar gebruikt.

Eén uitzondering aan de aankoopzijde: wordt een nieuw gebouw samen met de bijhorende grond door dezelfde verkoper overgedragen, dan valt die verkoop onder 21 procent btw in plaats van onder het verkooprecht. Losse bouwgrond blijft altijd 12 procent.

Veelgestelde vragen

Hoeveel registratiebelasting betaal ik op een woning van 300.000 euro in Vlaanderen?

Als enige eigen woning 6.000 euro, oftewel 2 procent. Voldoe je niet aan de voorwaarden, dan betaal je 36.000 euro. Het verschil van 30.000 euro is de reden waarom die voorwaarden zo nauw luisteren.

Geldt er een maximumprijs voor het tarief van 2 procent?

Nee. Een enige eigen woning van 800.000 euro valt evengoed onder 2 procent. Er is wél een plafond voor de bijkomende rechtenvermindering van 1.867 euro: 220.000 euro, of 240.000 euro in de 16 kernsteden en de 39 gemeenten van de Vlaamse Rand.

Wat als ik binnen het jaar weer verhuis?

Voor compromissen vanaf 1 januari 2026 moet je de inschrijving minstens één ononderbroken jaar aanhouden. Haal je dat niet, dan volgen de aanvullende rechten plus 20 procent verhoging. Ga je uit elkaar en neemt één partner het aandeel van de andere over en blijft die er gedomicilieerd, dan blijft het verlaagd tarief wel behouden.

Ik bezit al een appartement. Kan ik toch 2 procent krijgen?

Ja, als je je in de akte verbindt om dat appartement binnen twee jaar volledig en ten bezwarende titel te verkopen, én je een causaal verband kan aantonen tussen die verkoop en je nieuwe aankoop. Vermeld het verhinderende pand uitdrukkelijk in de akte.

Bestaat het abattement nog in Vlaanderen?

Nee. Het gewone abattement, het bij-abattement en het renovatie-abattement verdwenen alle drie voor verkoopovereenkomsten vanaf 1 juni 2018, samen met het klein beschrijf. Het voordeel zit sindsdien in het tarief zelf.

Kan ik mijn eerder betaalde registratierechten meenemen?

De meeneembaarheid is afgeschaft: je nieuwe akte moest uiterlijk op 31 december 2023 verleden zijn. Via de teruggaveregeling loopt ze nog uit tot 2028 voor oude dossiers, met een geïndexeerd maximum van 16.000 euro in 2026. Combineren met het tarief van 2 procent kan sowieso niet.

Geldt het verlaagd tarief van 1 procent bij energetische renovatie nog?

Nee. Zowel het tarief van 1 procent bij ingrijpende energetische renovatie als dat voor beschermde monumenten is stopgezet voor verkoopovereenkomsten vanaf 1 januari 2025.

Bronnen

De bedragen en data op deze pagina komen uit de officiële publicaties van de bevoegde belastingdiensten en uit het notarieel tariefbesluit. Controleer je eigen dossier altijd met je notaris op de datum van de akte.